Jak nejlépe vést děti ke sportu?

V posledních letech varují lékaři i vědci před nárůstem dětské obezity. A je pravdou, že dětí s nadváhou, ba dokonce i těžkou obezitou, přibývá. Na vině jsou především špatné stravovací návyky a také nedostatek pohybu. Zatímco dříve si totiž děti hrály venku, dnes velká většina z nich tráví volno doma u počítačových her.

 

Na víně jsou zde samozřejmě rodiče. To oni rozhodují o tom, co bude jejich potomek jíst, a jsou to také oni, kteří se bojí jej pustit samotného na ulici. Tento strach je samozřejmě pochopitelný, avšak je nutné najít jiný způsob, jak umožnit našemu potomku se hýbat. Jednou z nich je organizovaný sport. Z něj budou nadšeni zejména kluci, kteří s nadšením sledují v televizi fotbal, hokej či kterýkoliv jiný sport. Výhodou je, že si vybere skutečně každý, a navíc je mnoho organizací, které se věnují právě mládeži.

 

mládežnický fotbal

 

Zde je však nutné dobře vybírat. Hlavní totiž je, aby se našemu dítěti celá věc neznechutila. A to se může stát velmi rychle, pokud se ze zábavy stane povinnost. Jak tedy postupovat, aby se toto nestalo, či alespoň abychom ono riziko zmenšili? V první řadě je nutné vybrat tu správnou aktivitu. Zde je nutné přihlížet nejen k tomu, co by dítě samo chtělo, ale také k jeho povaze. I když je například fanda fotbalu, tak to pro něj nebude to pravé ořechové, pokud je zároveň tichý a plachý introvert.

 

týmová cyklistika

 

Důležité také je prostředí a přístup trenérů. Ti by měli vzít v úvahu, že pracují s dětmi, nikoliv s dospělými. Nejenže by po nich měli požadovat výkony, které jsou v dětských silách, ale také by k nim měli podle toho přistupovat. Zvláště u úplných začátečníků je důležité, aby vše probíhalo pozitivně a dítě mělo skutečnou motivaci pokračovat.

 

Pak je nutné si uvědomit, jaký je náš cíl. Jde nám jen o to, aby se naše dítko hýbalo, nebo doufáme, že jej uvidíme v nejvyšších soutěžích? To vše by mělo ovlivňovat náš výběr, a je potřeba si uvědomit, že na něm závisí i to, zda v onom sportu bude náš syn či dcera pokračovat.