Tajemství micelárních vod

Správné odličování je po celém dni nošení makeupu velmi důležité. V drogeriích a obchodech se před několika lety objevila micelární voda. U některých si získala oblibu, u některých se setkala s negativními ohlasy. V dnešním článku se podíváme na to, co to ta micelárka vlastně je a proč bychom se měli jejímu použití vyhýbat.

kosmetické pomůcky

Makeup a dekorativní kosmetiku není dobré z obličeje odličovat pouze pomocí obyčejné vody. Právě ta z kohoutku může pokožku dehydratovat a v případě, že máte velmi suchou pleť, může také podráždit. Z dlouhodobého hlediska tak metoda odličování kohoutkovou vodou vede k postupnému vysušování pleti. Pro odličování je tak mnohem vhodnější použít vodu s obsahem micel.

Micelární voda pracuje na principu tenzidů, které snižují její povrchové napětí. Tyto tenzidy se shlukují do micel a společně potom mají schopnost zbavování nečistot. Micely makeup nakonec rozpustí.

Při používání tak v jednom kroku dojde k odlíčení, vyčištění a zároveň také i k hydratování pleti. Ve výsledku tedy micelárka odvede větší práci než obyčejné odličovací mléko či dvoufázový odličovač. Pleť po použití také nezůstává, jak je tomu u jiných přípravků, mastná. Což je další výhoda.
nalíčená žena

Masová popularita tak díky funkčnosti této vody stoupla. Micelární voda ovšem obsahuje mýdlo. To je bohužel kamenem úrazu. Při odličování tak dochází k podstatnému namáhání pleti a k oslabení přirozené ochranné bariéry pokožky. V některých případech může docházet až k narušení pH, což je problém.

Z těchto důvodů tedy není používání micelární vody příliš vhodné. Důležitým aspektem je v neposlední řadě také to, že tato voda neumí vyčistit nečistoty do hloubky. Odstranění makeupu tak probíhá pouze povrchově. Použití vody s micelami bychom měli zvážit. Pro odlíčení velmi lehkého makeupu možná bude stačit, ale z dlouhodobého hlediska se její používání nevyplácí.