Jak se bezbolestně chovat ekologičtěji?

Mnoho lidí rezignuje na ekologičtější způsob života předem, protože se domnívá, že jedinec neovlivní nic, když nadnárodní korporace bez jakéhokoliv postihu škodí ve velkém. To je ale zásadní omyl. U jedince začíná celý proces změny. Pokud by totiž každý jedinec teď hned změnil jen pár svých návyků, nebo třeba jen jeden, pozitivní dopad by se v brzké době projevil. Proto se nevzdávejme, i když nám naše kroky připadají banální. Zároveň se nesnažme měnit na sílu úplně všechny své návyky. Dokonalost neexistuje a ani není nutná – zkrátka si z našich tipů pro udržitelnější životní prostředí vyberte ty, které jdou skloubit z vaším životním stylem. Nejdůležitější je začít a zlepšovat se můžete vždy!

Ochrana přírody

Třiďte odpad

Třídění odpadu je jedním z pilířů ekologičtějšího chování, na kterém se snadno může podílet každý z nás. Pořiďte si do své domácnosti více odpadkových košů a rozlište je – v zásadě využijete až čtyři nádoby, případně tašky, pokud nemáte v bytě dostatek místa. Na běžný komunální odpad se nejlépe hodí nerezový odpadkový koš, protože se z něj nešíří zápach a snadno ho vymyjete. Další dva koše (nebo tašky) poslouží ke skladování recyklovatelných surovin – do jedné třiďte papír, do další plasty. Baterie a elektrozařízení střádejte třeba do menší krabičky, kterou pak stačí vzít s sebou třeba na nákup do supermarketu, ve kterém mají odběrné místo. Pokud máte zahrádku, vyhazujte organické zbytky na kompost. Třídit zbytky jídla je však výhodné i v bytě: speciální nádoba na organické zbytky, kterou budete vynášet častěji, zaručí, že váš koš na komunální odpad nebude zvláště v teplém ročním období nepříjemně zapáchat.

Plastový odpad

Šetřete vodou

Do sprchových hlavic lze instalovat regulátory, které zjemní proud vody. Lze také zablokovat část objemu nádrže u WC a splachovat tak menším množstvím vody. Vodu šetří i myčka nádobí – na jeden cyklus spotřebuje jen kolem 10 litrů! Vyhýbejte se zbytečně zabaleným potravinám, pro kávu si choďte se svým kelímkem a na nákup mějte svoji nákupní tašku. Kupujte si kvalitní věci – nebudete je muset tak často měnit za nové. Neplýtvejte jídlem – zkuste si jídelníček plánovat a kupovat tak jen to, co stihnete spotřebovat. Ve městě dejte přednost MHD před jízdou autem. Jděte svým blízkým příkladem, ale nikoho ke změně nenuťte – jen tak se můžeme jak společnost dostat dále!