Kontrola nad ztrátou tepla

Asi jistě již máte palivo dávno složeno na místě určeném a těšíte se, jak si v zimě pěkně zatopíte. Uhlí, dřevo, plyn, to je dnešní téma, které bude mít hodně společného. Týká se i plynového topení, i když toto palivo vám asi nepřivezli, ani jej neskladujete.
Starší radiátory
Nuže, chystáte se na topnou sezonu a myslíte si, že jste připraveni. Opravdu? A už jste si nechali provést měření úniku tepla? Ne? To je ovšem dosti veliká chyba, protože se tak můžete připravit o spoustu tepla a tím samozřejmě i o část vložených peněz do vašeho paliva.
Toto měření je lidmi poměrně zanedbáváno, a tak jim teplo uniká všemi otvůrky, škvírami a také přímo zdmi. Málokdo si uvědomí, že takto může uniknout klidně přes třicet procent tepelné energie. A to vás stojí pěkné peníze a samozřejmě i část vaší námahy. Námahy? No jistě, přece jste si museli palivo někam složit, a to se jistě neudělalo samo. Takže si můžete klidně představit, že jste ho třicet procent nechali venku jen tak. Bez užitku. Není to jedno, zda přišlo vniveč, nebo zda jej pouštíte ven? Nu, vidíte.
A to už vůbec nebereme v potaz finanční stránku věci. Část peněz do paliva vložená je prostě „fuč“. V „luftě“ a to doslova. Protože vámi draze zaplacený teplý vzduch opustí škvírou váš dům, vystoupá nahoru, a tak vám vlastně utekly, mimo tepla tedy, i peníze.
Topné těleso
Tak vidíte, že shora popsanéměření není rozhodně zbytečnou věcí. Musí se provést kolem celého domu, protože většinu právě zadní části, nejste-li nalepeni na souseda či jinou stavbu, vykazují největší tepelné úniky.
Máte zatepleno? I přesto, a hlavně pro jistotu je dobré měření provést. Nikdy nevíte, zda přes léto nemohlo dojít k poškození izolace, nebo nějakým jiným potížím.
Až když máte změřeno, musíte podniknout zásadní kroky k odstranění závad, a teprve pak se pohodlně natáhnou k televizi a být s přípravou na zimu plně spokojen.