Seznámení či sjednání si schůzky prostřednictvím internetu není rozhodně žádnou novinkou ani výdobytkem posledních měsíců, tak jako pronikly do našich životů počítače, mobilní telefony a jiná technika umožňující přenos dat, u nezadaných nebo i těch, kteří si jenom chtějí nezávazně užít, si své místo našly i online seznamky.
I když se to může na první pohled zdát jako naprosto bezpečný způsob seznámení, vždyť přeci nejste hned v kontaktu s fyzickým člověkem, měli byste být opatrní a obezřetní.
Lhát se nemá, to ví i malé dítě, ale když je ten druhý vaším očím skryt, nemáte možnost si nijak ověřit, že vás nekrmí snůškami lží a výmyslů. Rozumný člověk si uvědomí, že pokud jeho kroky směřují i k fyzickému setkání, tak jakýkoliv výmysl a nepravda se dříve či později provalí. A to se týká hlavně fyzického vzhledu, příp. zaslané fotografie. Výzkumy prokazují, že více jako polovina účastníků online seznamek o svém vzhledu, taktně řečeno, nemluví zcela pravdu.
Jak se ale dopátrat pravdy a jak správně směřovat dotazy? Žádný osvědčený recept není a zkušený podvodníček a lhář je v takových situacích velmi obratný, ale i tak to nevzdávejte předem. Dobře mířené otázky pomohou leccos odhalit. Někteří volí taktiku několika různých přezdívek, pod kterými kontaktují vyhlédnutou osobu, mají pak možnost srovnání jednotlivých odpovědí na shodné dotazy. Vždy byste se ale měli držet reality a nezabřednout do internetové schizofrenie.
Co se týká fotografií, pravdivé jsou ty, které jsou prostě ze života. Žádné načančané slečinky a vymakané chlapské svaly na první pohled jak z titulní stránky časopisu realitě pravděpodobně odpovídat nebudou. Stačí se jen podívat kolem sebe, kolik běžných lidí tak opravdu vypadá. Bez uveřejnění fotografie ale žádnou díru v seznamce také neuděláte. Prostě se držte pravidla, že méně je někdy více.
A hlavně, neberte všechno hned smrtelně vážně, vyhnete se tak případnému zklamání, všechno má svůj čas.