Ptáci a jejich migrace

Umíte si představit, že byste na zimu vždy odjížděli za teplem tisíce kilometrů do míst, tam, kde je klima mnohem přívětivější? A na jaře se zase vraceli, neboť i u nás zase začíná svítit sluníčko a počasí opět láká zpět? Jistě by se vám nechtělo. Tažní ptáci však nemají na výběr, dlouhou a tuhou zimu by totiž většina z nich v mrazivých podmínkách nepřežila. A tak se v houfu vydávají na dalekou cestu, odkud se po ukončení zimy zase vracejí do svého hnízdiště.

hejno ptáků

Krásný přírodní úkaz
Je až k neuvěření, jak se stěhovaví ptáci na podzim pravidelně spojí do velkých hejn a společně odlétají na jih. Tisícihlavá hejna pak vytvoří krásný přírodní úkaz, který pořádá skvělé letecké manévry, až oči přecházejí.
Věděli jste však, že tyto ptáky čeká strašně těžká a náročná cesta? Mnozí z nich musejí uletět i přes deset tisíc kilometrů, a to bez zastávky. Jsou to dobří letci, protože dokážou letět až sto kilometrovou rychlostí, ti menší ptáci kolikrát letí o polovinu pomaleji. Pokud je to pro ně možné, cestou si vždy snaží odpočinout, aby nabrali sílu k dalšímu letu. Někdy musejí přeletět celé moře, což trvá až 14 hodin, k odpočinku pak využívají různých ostrovů. Mnozí z nich již mají vytipovaná svá odpočinková místa. Někteří však náročnou cestu nezvládnou a uhynou. Na vině může být špatné počasí, elektrické vedení či nevhodné životní podmínky.

ptáci

Chystání se na cestu
Před dlouhou cestou se musejí ptáci pořádně nasytit, aby let přežili, protože cesta je velmi náročná. Proto celý podzim vyhledávají potravu bohatou na cukry, aby hodně přibrali.

Bez navigace
Jak ale mohou všichni ti ptáci vědět, kam mají letět? Vždyť nemají žádnou navigaci či jinou technickou pomůcku, a přesto se vždy přesně trefí do své lokality. Oni si však dovedou poradit po svém. Jako navigaci používají přes den slunce, a přes noc stelární kompas. Nápomocni jsou jim také jejich vnitřní hodiny, díky kterým pudově určují světové strany i odklon slunce.

stěhování ptáků

Proč ptáci migrují?
Ne všichni ptáci migrují kvůli zimě, která by je jinak čekala. I když teplotní změny jsou nejčastější příčinou jejich odletu. Někteří cestují třeba proto, aby využili dostupnosti potravy a hnízdních lokalit. Mnozí se chtějí vyhnout špatným povětrnostním podmínkám, jiní zase touží nejen po sezónních teplotách, ale také po delším denním světle. Někteří se dokonce jen tak toulají a nemají ani žádné zažité stěhovavé cesty.