Stany od několika stokorun až po desetitisíce

Pokud se chystáte stavět stan na zahradě dětem pro radost, nebo budete pod ním příležitostně spát někde u známých po ukončení zahradní párty, bude Vám stačit docela obyčejný přístřešek ze supermarketu. Bude to investice do tisíce korun, ovšem nečekejte od takového stanu žádné zázraky. Poslouží opravdu jen jako dočasná noclehárna v teplém letním období.
Do složitější situace se dostávají ti, kteří pořizují stan pro pobyt v přírodě na svých toulkách – provozovatelé pěší turistiky, vodáci, cykloturisté, milovníci vysokohorské turistiky.
výhled ze stanu
Kvalitu stanu určuje jeho cena, platilo to před mnoha lety a platí to i dnes. Stany do extrémních podmínek horského prostředí a expediční stany nebudou zrovna levnou záležitostí a pořídíte je  výhradně ve specializovaných obchodech.
noční kempování

Výška vodního sloupce a podlepené švy

Kvalita použitého materiálu je dnes u všech výrobců téměř na stejné úrovni. Zajímat by Vás měla výška vodního sloupce, kterou stan dokáže zvládnout, aniž by vodu dovnitř propustil. Levnější varianty materiálu Vás mohou nepříjemně překvapit právě v období deštivém, kdy vám celý den proprší, a k večeru se znenadání voda do stanu začne tkaninou prosakovat.
Pozornost také věnujte tomu, zda jsou všechny švy podlepené. Měly by být pokryty izolační vrstvou, která brání průniku vody právě přes nejcitlivější místo – šev. Podlážka stanu by měla být pevná, aby se neprotrhla na nerovném terénu, nebo aby ji nenarušila smrková šiška a zapomenutý kámen či klacík pod stanem.
žít v přírodě

Stan si prohlédněte v rozloženém stavu

Ideální je takový stan vidět v rozloženém stavu, pokud máte tu možnost, nechte si jej předvést, nebo si podobný model prohlédněte vystavený v kamenném obchodě. Můžete se pak rozhodovat, zda zvolit stan s jedním vchodem, nebo se dvěma vchody proti sobě, zda vybrat stan s předsíňkou, jak je vyřešena moskytiéra a výhledová okénka, a pochopitelně Vás bude zajímat i velikost stanu. Často se totiž stává, že stan pro dvě osoby těm dvěma svou velikostí nestačí, zvlášť v případech, kdy se jedná o stan bez předsíňky a musíte dovnitř uložit kromě Vás i Vaše osobní věci.